Sayfalar

14 Mayıs 2011 Cumartesi

HOP

                                              
Bugün karşınıza, annemle gittiğim, çok zevkli bir animasyonla karşınıza çıkıyorum: HOP! E.B, yeni Paskalya Tavşanı olmak istemez, onun hayali baterist olmaktır; ancak babası onun hayallerinin gerçek olamayacağını düşünür. Bu yüzden tatlı tavşanımız hayalini gerçekleştirmek için evden kaçar ve ünlü olma düşleriyle Hollywood’a gider. Ne var ki, hayatı kendisine çok benzeyen, Fred tarafından arabayla yaralanacağını düşünmüyordur. Belki de onların bu “ilginç” tanışması, kaderden başka bir şey değildir!
Filmin yönetmeni Alvin ve Sincaplar’dan ve Garfield 2’den de tanıdığımız Tim Hill. Universal Pictures’ın Illumination Entertainment’la yaptığı ikinci film, ki birincisi büyük başarı elde eden “Despicable Me/Çılgın Hırsız’dı.”
Fred rolünde yakışıklı oyuncu James Marsden’ı (Kutu/The Box, X-Men) izliyoruz. E.B’yi seslendiren kişi ise ünlü müzisyen Russell Brand’den başkası değil! E.B’yi Türkçe seslendiren ise Kenan Doğulu.  
Film, Paskalya’yı çok güzel anlatıyor; öyle ki bir an içinizdeki çocuk çıkıp, Paskalya yumurtaları toplamak istiyor. Bence filmin en şirin karakteri ise civciv Carlos’tu! Her yaşa hitap eden, süper-zevkli bir animasyon. Keyifli izlemeler dilerim…
Su Yılmaz

                                       HOP
Today I’m writing an article about an awesome movie that I’ve watched with my mom: HOP! E.B doesn’t want to be the new Easter Bunny, he only thinks about being a baterist; but his dad thinks that his son’s dreams won’t come true. Because of that, our cute little bunny runs away from home and goes to Hollywood to be famous. Unluckily, he doesn’t know that a human, who’s the same as E.B, will crashes him with his car-accidently. Maybe, this “abnormal” meeting is the destiny!
The movie was directed by Tim Hill that we know him as the director of “Alvin and the Chipmunks” and “Garfield 2.” Movie’s the second movie which Universal Pictures, works with Illumination Entertainment. (The first movie was a big hit, “Despicable Me”)
We see the “hot” actor James Marsden (The Box, X-Men) as Fred. The voice for E.B is the popular musician Russell Brand!

I like the movie just because it makes me to feel Easter too much. I even wanted to look out for some colorful eggs! I think that the cutest and the “evil” character was chick Carlos! Hop is the movie that everybody can watch with smiles on their faces. Have fun…
Su Yilmaz A.K.A Sushi The Cat!

2 yorum:

  1. Haha! Awesome!!! How are you?
    -Suzette :D

    YanıtlaSil
  2. Glad u like it! I feel so cool!! :) And u? I missed you guys so much. :)´
    :P

    YanıtlaSil