Sayfalar

29 Temmuz 2011 Cuma

SİHİRLİ ŞEHİR/THE CITY OF EMBER

SİHİRLİ ŞEHİR
Lina Mayfleet ile Doon Harrow, Ember Şehri’nde yaşayan iki arkadaştır. İkisi de mesleklerini seçmek üzeredirler, okullarını bitirmişlerdir. Küçükken aralarında yaşadıkları tartışmadan sonra bir daha asla birbirleriyle konuşmazlar, ta ki çektikleri meslekleri değişme kararı alana kadar. Şehirde de gün geçtikçe elektrik kesintileri artmaya başlamış, her kesildiğinde de şehir karanlığa boğulmuştur. Bir gün Lina, küçük kardeşi Poppy’nin yemeye çalıştığı kâğıttaki talimatları keşfeder ve bu talimatların gizemini çözmeye çalışırlar. Belki de Lina’nın hayalindeki şehri bulabileceklerdir. Kader Doon ile Lina’yı tekrar bir araya getirir.
Aynı zamanda filmi de olan kitabın yazarı Jeanne DuPrau. Nefes kesici bir yolculuğa eşlik etmemizi sağlamış yazar.  O kadar beğendim ki ikinci kitabını okuyorum şu anda. Onun hakkında da yazacağımın garantisini veririm.
Filme gelince de başrollerde güzel ve genç yıldız Saoirse Ronan (Hanna, Özgürlük Yolu), Harry Treadaway (Fish Tank), Tim Robbins (Esaretin Bedeli, Dünyalar Savaşı) ve Bill Murray (Bir Konuşabilse, Get Low) yer alıyor.
Tim Robbins, Bill Murray, Saoirse Ronan, Harry Treadaway

Filmin yönetmeni ise Oscar adaylı Gil Kenan. Aynı zamanda “Monster House” filminin de yönetmenliğini yapmıştır.
Film ile kitabı karşılaştırınca kitabın bende daha fazla etki bıraktığını fark ettim. Jeanne DuPrau’yu bu konuda kutlarım, iyi bir esere imza atmış. Filmi de zevkliydi; ancak kitabın yerini tutamayacağını düşünüyorum.
-Su Yılmaz-
                                   CITY OF EMBER
Cover of the book

Lina Mayfleet and Doon Harrow are close friends who live in Ember. They’re both about to choose their jobs, graduated from school. They never talk to each other after an argument they had when they were kids, until they decide to switch the jobs they chose. In the city, there are more power cuts day by day and with a power cut the city gets into deep darkness. One day, Lina finds out that there were instructions on a paper that her little sister has already chewed. Doon and Lina try to reconstruct the instructions and the adventure begins. Destiny made them closer.
Doon and Lina

The book also has a movie and the author of it is Jeanne DuPrau. She made us get into the breathtaking adventure. I’ve liked it so much that i started the second book of Ember. I guarantee i’ll write an article about it soon.
Cast is the beautiful young Saoirse Ronan (Hanna, The Way Back), Harry Treadaway (Fish Tank), Tim Robbins (Shawshank Redemption, War of the Worlds) and Bill Murray (Lost in Translation, Get Low)
The director of the movie is Oscar nominee Gil Kenan. He also directed Monster House.
Comparing the book and the movie makes me think that book’s better; because it takes you away from the moment and makes you excited when you read. So i think Jeanne DuPrau has written a succesfull book but i can say that i also love the movie. (just because of the cast)
-Su Yilmaz-

2 yorum:

  1. I saw the movie, and I thought it was awesome!!! I actually considered reading the book before, too (I think I will read the book...). Talk to you later!!!
    -Suzette

    YanıtlaSil
  2. Yeah, movie was pretty good. I can tell that book's also awesome. Bye 4 Now!
    -Sushi-

    YanıtlaSil