Sayfalar

15 Temmuz 2011 Cuma

HARRY POTTER FINAL

                HARRY POTTER ve ÖLÜM YADİGARLARI: BÖLÜM 2
                                   BÜYÜK FİNAL
“Her şey sona eriyor!” Harry Potter için söylenebilecek en uygun söz. Bütün dünyada dün vizyona giren film, son bölümün 2. bölümü. 7 Temmuz’da İngiltere’de, 11 Temmuz’da ise Amerika’da galaları yapıldı.
Daniel Radcliffe, J.K Rowling, Emma Watson, Rupert Grint

Bugün de Viyana’da kendi galamı yapıyorum ve Mariahilferstrasse’de bulunan English Haydn Cinema’ya gidiyorum. Bu sokak cıvıl cıvıl ve bir sürü güzel markayı burada da bulabilirsiniz. H&M, Forever 21, Humanic, Zara… Sinemanın bulunduğu yer de ayrıca ilgimi çekiyor.
English Cinema Haydn’ın iyi yanı ise filmleri İngilizce izleyebiliyor olmamız. 3D kalitesi de iyi (real d 3D) Salon da çok konforlu, koltukların aralarında boşlukların olması da buna etken.
Gelelim filme… Film, hepimizin bildiği gibi son bölüm. J.K Rowling’ten alınan bilgiye göre de 8. kitap çıkmayacak. (Kitabını okuyanlar 7. bölümün son olduğunu anlayabilirler).  Bu yüzden herkes heyecanlı ve şu “büyük” finali görmek istiyor.

Voldemort’un Mürver Asa’yı almasıyla Harry’nin işi iyice zorlaşır; fakat asa tam olarak Voldemort’un değildir. Aslında Snape’e aittir. Harry, Ron ve Hermione hem hortkulukları öldürmek hem de Hogwarts’ı korumak zorundalar. Büyücülük tarihindeki en büyük savaş başlamak üzeredir.
Harry Voldemort’u alt etmeye çalışırken geçmişi hakkında bilmediği sırları öğrenecek ve Tom Riddle (Voldemort) ile arasındaki bağın gizemi ortaya çıkacaktır. Son yaklaşıyordur…
The Evils:Bellatrix Lestrange, Voldemort, Lucius Malfoy

Filmin yönetmeni Harry Potter’ın 5. bölümünden beri yönetmenliğini yaptığı David Yates. Başrollerde Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Helena Bonham Carter, Evanna Lynch, Tom Felton, Matthew Lewis, Bonnie Wright, Alan Rickman, Gary Oldman ve Ralph Fiennes var. Daniel Radcliffe’i Harry Potter rolünde izlemekten gerçekten çok memnunum; çünkü çok başarılı bir performansı var. Emma Watson da her zamanki gibi göz dolduruyor. Rupert Grint’i Ron karakteriyle izlemeyi özlemişim.
Bu filmde favorilerim ise Ralph Fiennes ve Helena Bonham Carter ikilisiydi. İkisi de kötü rollerin hakkını vermişler, onlar olmasa filmin tadı çıkmaz diye düşünüyorum. Genç oyuncular Evanna Lynch, Tom Felton ve Matthew Lewis de bu filmde harika iş çıkarmışlar, rolleri başrol kadar çok olmasa bile bence ellerinden geleni yapmışlar.
Filmi genel olarak değerlendirirken de gerçekten Harry Potter gibi efsane bir seriye yakışan bir final olmuş. Kitaplarıyla da değerlendirirsem bende aynı izi bıraktı diyebilirim. Kitabı okurken ne kadar heyecanlanıyorsam, filmde de o kadar heyecanlandım. Kelimelere sığdırılamayacak kadar çok seviyordum Harry’yi. Birçok hayran gibi ben de J.K Rowling’e yalvarıyordum bu son olmasın diye. Ne yazık ki her güzel şeyin bir sonu var.
Filmi efektleri ve müzikleri de olumlu yönde etkilemiş. Bir kez daha Alexandre Desplat’ı ayakta alkışlıyorum.  The Tree of Life’ta da beni etkilemişti.
Harry’nin son macerasında aslında Hogwarts Savaşı ön planda tutulmuş ve bence iyi olmuş. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları 1’den daha sürükleyici olduğunu düşünüyorum. Filmi izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamadım, gerçekten başarılıydı. Oyuncuların çok uygun seçildiğini düşünüyorum, hepsi birbirinden harikaydı. Alan Rickman, Helena Bonham Carter, Ralph Fiennes, Gary Oldman, Michael Gambon gibi usta oyuncuların yanında genç oyuncular da bu film sayesinde yeteneklerini gösterdiler.
Film çıkışı bir yanım mutluydu bir yanımsa üzgün. Bu harika finali gördüğüm için çok mutluydum; ancak bu serinin bitmesine ağlayacak kadar üzgündüm.
Sue with free Dobby!

Destansı finalde Harry ile birlikte bu heyecanlı yolculuğa çıkmamızı sağlayan yönetmen David Yates’i, yapımcılar David Heyman ve David Barron’u kutluyorum. Bu efsanevi seriyi bize anlatan çok sevdiğim yazar J.K Rowling’e de teşekkür ediyorum.
-Her Şey Sona Erdi.-
-Su Yılmaz-
                        HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS PART 2
                                   THE FINAL CHAPTER
            “It all ends.” This is the rightest thing to say for Harry Potter. The movie came to theaters yesterday in the world and it’s the second part of the epic final. There were premieres in London (July 7th) and the USA (July 11th)

            And today, i’m having my premiere in Vienna today and going to English Cinema Haydn in Mariahilferstrasse. This street’s so colorful and makes you feel happy. You can find many famous brands there: H&M, Forever 21, Humanic, Zara… The place where the cinema’s in also interesting.
            The coolest thing about English Cinema Haydn that you can watch English movies there. I loved the 3D,too. (real d 3D) The theater’s so comfortable just because it has a large place and comforty seats.
            Let’s talk about the movie til you get bored… The movie’s –like everyone knows- the final chapter of the serie. The informance got from J.K Rowling is that there’ll be no more books. (If you read the 7th book, you can it’s the end) So everybody wants to see this “hillarious” final chapter.
            Harry has more troubles when Voldemort (Dark Lord) gets the Elder Wand; but it actually doesn’t belong to him. It belongs to Snape! Voldemort won’t stop until he possesses the Elder Wand and become the most powerfull wizard in the world. Harry, Ron and Hermione both have to save Hogwarts and defeat the Horcruxes. The biggest battle in wizard history was about to start.
When Harry tries to defeat Voldemort, he finds out some secret about his past and the way his life depends on Tom Riddle’s. (Voldemort)
The director is David Yates from the 5th movie to the end. Cast is Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Helena Bonham Carter, Evanna Lynch, Tom Felton, Matthew Lewis, Bonnie Wright, Alan Rickman, Gary Oldman ve Ralph Fiennes. I’m really glad to see Daniel Radcliffe as Harry; because he has a really amazing performance. Emma Watson is –as always- charming. I’ve really missed Rupert Grint to see him as Ron Weasley.
In that movie, my favorite couple was Helena Bonham-Carter and Ralph Fiennes. They’d be the best “evils” and without them the serie would be not that awesome. Young talents Evanna Lynch, Tom Felton and Matthew Lewis were well succeded, even though they are not the main characters they acted well.
Tom Felton as Draco Malfoy

When looking fort he whole movie, i think Harry deserved that kind of legendary final. I2ve also read the books and i can say that when i’ve watched the movie i felt the same excitement as i was feeling while i was reading the books. (Pheww!) I can’t describe my love to Harry with words. I begged to J.K Rowling to write the 8th book like the Harry fans. Unfortunately, every good thing has an end.
The possitive things about movie are the efects and the soundtrack. I applouse Alexandre Desplat again, the same excitement, the same awesomeness.
In Harry’s last adventure we see Hogwarts Battle too much and that’s a cool thing. It’s even more gorgeous than Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1. I didn’t even think to take a glimpse at my watch. I think actors chosen correctly.  Both masters (Alan Rickman, Helena Bonham Carter, Ralph Fiennes, Gary Oldman, Michael Gambon) and the young talents were really really enchanted.
I was both happy and sad after i saw the movie. One side of me happy to see the awesome final; but the another side could cry to the end.

I really appreciate the director David Yates, producers David Heyman and David Barron to make us go to the journey with -the boy who-lived- Harry Potter. I also want to thank J.K Rowling with all my heart. She has been my idol for ages, since i was 3.
-It has all ended.-
-Su Yilmaz.-

2 yorum:

  1. I am going to see it soon!!!! I am sooooooo excited!!!!! Thanks for the awesome review!!!
    -Suzette

    YanıtlaSil
  2. No problem! :) You'll -sure- love it. Have an awesome time.

    YanıtlaSil