Sayfalar

22 Temmuz 2012 Pazar

MOZART IN SALZBURG

Mozart Geburtstaghaus
Mozart in Salzburg
İlk kez geldiğim için çok heyecanlı olduğum Salzburg şehrinde gördüklerimi sizinle paylaşmak istiyorum.  Normalde gezi yazıları annemden sorulur; ama işin içinde tarih söz konusuysa yazıyı kimsenin yazmasına izin vermem.  
Öncelikle şunu söylemeliyim ki, şehri gezdikçe buranın gerçekten Mozart’a ait olduğunu hissediyorsunuz. Mozart’ın doğduğu ve yaşadığı evler, heykeli, çikolatası… ve daha neler neler!
Ben de çok sevdiğim bir besteci olan Wolfgang Amadeus Mozart’ın doğduğu eve gidiyorum. Old City’deki bu eve gittiğimde içimde garip bir heyecan var, anlatamadığım… Sanki Mozart o an benimle ve beni evinde karşılıyor.
İlk önce mutfağını gösteriyor, ardından usulca merdivenleri çıkıyoruz. Daha sonra duvarda kocaman bir soyağacını görüyorum. Diğer odalara girdiğimde ise ona ait mektuplarla ve notalarla karşılaşıyorum.
Ailesine ait tabloları incelerken, ailedeki birçok üyenin müzikle ilgilenmesi hoşuma gidiyor. Öyle bir ailede yaşadığınızı düşünün. Mini-orkestra gibi sanki… Hatta daha güzel!

Mozart’ın kemanını ve saçını gördüğümde ise adeta çığlık atıyordum. Bir dakikalık bir şaşkınlıktan sonra incelemeye başladım. O keman benim olabilir mi acaba?
Piyanosunu da görünce tam oldu. Yoksa piyanolarını mı desem? Evet, tam üç tane piyano gördüm ve onların hala eskisi gibi durmaları içimde hüzünle sevinç arası bir duygunun oluşmasına sebep oldu.
Eşsiz Salzburg manzarası eşliğinde, doğduğu evden yürüyerek hemen karşınızdaki ev olan, yaşadığı evi ziyaret ediyoruz.
Mozart Wohnhaus

Belki birden çok evi olabilir; ama o, sadece bir kişi. Milyonda bir bulunabilecek bir yetenek… Kendisinden sonra gelecek müzisyenlere esin kaynağı olmuş bir dahi. Ben de piyano çalarken, hep onu hayal ediyorum.
6 MADDEDE MOZART:
1)    Doğuştan Gelen Yetenek: Küçüklüğünden beri, babası ve kardeşi ile birlikte konserlere çıkan Mozart, soylular ve saraylılar tarafından ilgi ile dinlenir. Beş yaşında menuet, yedi yaşında konçerto ve sekiz yaşında senfoni meydana getirir.
2)    Weber Kardeşler: Wolfgang Amadeus Mozart, bir turneye çıktığı sırada Aloysia Weber’a aşık olur, ne var ki evlendikten sonra ayrılır ve kız kardeşi Constanze Weber ile evlenir. Constanze’ı ise ömrünün sonuna dek sevecektir. -Mozart’ın evinde de çok sevdiği eşi Constanze’ın tablosunu görme şansı yakaladım.-
3)    Sinemada “Mozart”: 1984 yapımı Amadeus adlı filmde Tom Hulce tarafından, 2010 yapımı Mozart’s Sister filminde ise David Moreau tarafından canlandırıldı.
4)    Mozartkugeln: Avusturya’da ve özellikle Salzburg’da çok meşhur olan bu çikolata, Mozart’tan esinlenerek yapıldı. İsminden de anlaşılıyor zaten.
Mozartkugeln çikolatası

5)    Mozart’ın Hobbileri: Mozart, müziğe olan tutkusu dışında, bilardo oynamayı da çok severdi. Öyle ki, bazen bütün gece oynadığı da olurdu.
6)    Mozart’ın Ölümü:  Wolfgang Amadeus, 5 Aralık 1791 yılında “hitziges Frieselfiber” hastalığı yüzünden Viyana’da vefat eder. Öldüğü ev de Stephansplatz’tadır.
Mozarthaus Vienna

Bu arada müzenin –evin- shop’una da girmenizi öneririm. Ben Mozart’a ait harika cdler aldım.
         Geziden de Mozart’la tanışmanın sevinciyle ayrılıyorum…  Hayatınız bir Mozart bestesi kadar güzel geçsin.

 -Su Yılmaz-
 
                           
                                      Mozart in Salzburg
The house that Mozart has born

     I’m writing about my trip to Salzburg which i’m very excited because it’s my first time, here. In normal life, my mother writes about travel; but if history is in it, i won’t let anybody to do it!
         First of all, i have to say that you feel like the city belongs to Mozart. Mozart’s house, chocolate, statue… and more and more!
         And i go to one of favorite composer’s house, Wolfgang Amadeus Mozart. I have the feeling that i can’t describe when i go to his house in Old City. It’s like Mozart’s waiting for me to come inside.
         Firsly, he shows me his kitchen, “küche”, then we silently step onto the stairs to go up. I see a huge family tree on the wall. When i creep a sneak peek to the other rooms, i look at letters and notes from him.
         Paintings of his parents amaze me and proves that they’re a huge musical family. I wonder how is it like to be? I mean, most of the family members are good at music… I’m sure it’s like a mini-orchestra, or even better!

         Then… When i’ve seen his “hair” and violin, i was almost gonna scream. I look at it like it’s not from our world. Can i have that violin, please?
         Seeing the piano is enough for me!!! Not only a piano, actually… Three pianos! Yes, you’ve heard it, three pianos.
The piano which belongs to Mozart

         With the extremely gorgeous sights of Vienna, we’re heading to the house where Mozart lived…
         Ok, he has more than a house, he has three pianos… But he’s only the one! A talent which could be found only one in a million. He’s became a source for the late-musicians after him. Even for me! I think about him all the time, when i play piano.
5 FACTS ABOUT MOZART:
1)    Born To-Be A Talent: Mozart has been doing concerts with his father and sister since his childhood and he’s loved by the nobles and the palace. He has made a minuet at 5, a concerto at 7 and a symphony when he was 8 years old.
2)    Weber Sisters: Mozart has fallen in love with Aloysia Weber and got married when he has gone on a tour. But then, he has separated and got married with his immortal love, Constanze Weber.
Mozart's wife: Constanze Weber

3)    Mozart in the Cinema: Mozart’s been acted by Tom Hulce in “Amadeus” (1984) and by David Moreau in “Mozart’s Sister” (2010).
Still from the movie "Amadeus"

4)    Mozartkugeln: The famous chocolate from Austria, inspired by Mozart. Liked it so much!
5)    Mozart’s Hobbies: Music’s been a passion for Mozart, we all know it. But except music, he liked playing billiards. He was even playing it all night!
6)    Death of Mozart: Wolfgang Amadeus has passed away on December 5th, 1791; because of  “hitziges Frieselfiber.” You can see his house in Vienna at Stephansplatz.
By the way, i bought terrific cds by Mozart from the shop that belongs to the museum. I love classical music, i guess!
     At the end of my journey, i leave a splendid city behind… And i’m perfectly filled with him, my love: Mozart!

-Su Yilmaz-

Mozart shop


        

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder